Sikkerhedsråd er klar til Iran-sanktioner

FN's Sikkerhedsråd er klar til onsdag at vedtage nye og skrappere sanktioner mod Iran, som straf for at landet ikke vil acceptere international kontrol med dets atomprogram.

USA kalder de planlagte sanktioner, de "mest betydningsfulde", der hidtil er blevet indført mod styret i Teheran.

Efter måneders forhandlinger bag kulisserne kunne Mexicos FN-ambassadør, der er formand for det 15-lande store Sikkerhedsråd, tirsdag meddele, at udkastet til sanktionerne kommer til afstemning onsdag formiddag.

Seks lande står bag udkastet. Det er de fem permanente medlemmer af Sikkerhedsrådet - Frankrig, Kina, Rusland, Storbritannien og USA - samt Tyskland. De siger, at de har de mindst ni stemmer i rådet, der skal til for at få resolutionen vedtaget.

Under et besøg i Ecuador siger den amerikanske udenrigsminister, Hillary Clinton, at Iran nu står over for de "mest betydningsfulde sanktioner nogensinde".

- Jeg tror, jeg med rette kan sige, at dette er de mest betydningsfulde sanktioner, som Iran nogensinde har stået over for, sagde Clinton under et pressemøde i Ecuadors hovedstad, Quito.

/ritzau/AFP

Sikkerhedsrådet i New York er klar til onsdag at stemme om nye og vidtgående sanktioner mod Iran. Og de bliver vedtaget, forsikrer de permanente medlemmer.

Offentliggjort Sidst opdateret