FN's Sikkerhedsråd vil efter al sandsynlighed holde et ekstraordinært krisemøde om de eskalerende spændinger mellem Nord -og Sydkorea, siger FN-diplomater.
- Vi vil efter alt at dømme mødes i eftermiddag, siger en FN-diplomat i FN-hovedkvarteret i New York til nyhedsbureauet Reuters.
Andre kilder vurderer, at mødet vil finde sted klokken 15.00 (klokken 21.00 dansk tid), men tidspunktet er ikke endeligt fastsat.
Situationen er forværret på Koreahalvøen forud for en planlagt sydkoreansk militærøvelse på øen Yeonpyeong i Det Gule Hav, som i sidste måned blev bombet af Nordkorea.
Nordkorea truer med at slå hårdt tilbage, hvis Sydkorea rent faktisk gennemfører øvelsen, der er planlagt til at finde sted tidligt i næste uge.
På sin officielle hjemmeside advarer det kommunistiske styre om, at øvelsen kan udløse en atomkrig.
- Det er klart, at hvis krigen atter bryder ud i dette land, så vil der finde en alvorlig atomkatastrofe sted, der ikke tåler sammenligning med Koreakrigen, lyder meldingen.
Den amerikanske New Mexico-guvernør, Bill Richardson, betegnede lørdag situationen på den koreanske halvø som "en krudttønde".
Bill Richardson er i Nordkorea for at føre uofficielle samtaler med landets styre, og han siger, at der er gjort "små fremskridt".
Lørdag betegnede de kinesiske myndigheder situationen på den koreanske halvø som "ekstremt usikker, meget kompliceret og følsom".
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker