Sikkerhedsrådet skal stemme om sanktioner mod Nordkorea
Onsdag skal FN's Sikkerhedsråd stemme om sanktioner mod Nordkorea efter en atomprøvesprængning i september.
FN's Sikkerhedsråd samles onsdag for at stemme om nye sanktioner mod Nordkorea. Afstemningen er en reaktion på landets atomprøvesprængning i september.
Det oplyser diplomater i FN til nyhedsbureauet Reuters.
Den nordkoreanske sprængning i september var landets femte. Den blev fordømt af både FN og en række stormagter.
Reuters erfarer, at de fem permanente medlemmer af Sikkerhedsrådet - USA, Kina, Rusland, Frankrig og Storbritannien - er blevet enige om nye tiltag.
De fem lande har alle mulighed for at nedlægge veto. Det kræver derfor enighed blandt de fem, hvis sanktioner skal vedtages.
Forslaget til tiltagene, som Reuters har set, indeholder forsøg på at stække Nordkoreas eksport-indtægter.
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker