Sirener lyder på Hawaii inden tsunamien

Sirenerne lyder på Hawaii få timer før, at en tsunami ventes at ramme den amerikanske stat, og alle steder har folk travlt med at komme væk fra kystområderne.

På tv har Hawaiis borgere kunnet følge, hvordan en tsunami tidligere fredag skyllede ind over Japan.

Sirenerne lød første gang klokken 9.00 dansk tid, og alarmen vil blive gentaget hver time.

Store dele af Stillehavsregionen er i alarmberedskab efter det voldsomme jordskælv i Japan 6.46 dansk tid.

- Vi har cirka fire timer til at rydde kystlinjen, vurderer John Cummings fra Hawaiis redningstjeneste.

- Det her ser ud til at blive en meget alvorlig hændelse, siger han.

På gaderne i Hawaii er folk i fuld gang med at hamstre mad og benzin, og myndighederne har organiseret busser, der skal fragte folk væk fra kysten.

Hawaii ligger 6500 kilometer fra Japan, og en tsunami bevæger sig med 800 kilometer i timen.

Ved middagstid mærkede Taiwan kun svagt tsunamien. I Japan kom den væltende i 10 meters højde, men i Taiwan blev der kun målt 10 centimeter. Det kan skyldes de undersøiske forhold i Taiwan og kan ikke tages som målestok for, hvad der vil ske andre steder i Stillehavet.

/ritzau/AFP

Redningstjenesten i Hawaii er i gang med at evakuere folk fra kystområderne 6500 kilometer fra Japan.

Offentliggjort Sidst opdateret