Skakgeniet Bobby Fischer skal graves op

Den excentriske tidligere verdensmester i skak Bobby Fischer, der døde for to år siden, skal graves op for at få løst en faderskabssag.

Det afgør Islands højesteret torsdag. Bobby Fischer ligger begravet i Reykjavik, hvor han boede de seneste år af sit liv.

Domstolen vil have indsamlet vævsprøver fra den tidligere skakmester for at afgøre, om han er fader til sin tidligere filippinske kærestes barn.

Dermed underkender domstolen en tidligere afgørelse.

- For at sikres sig sådanne prøver, så kan det ikke undgås at grave hans lig op, fremgår det af domstolens afgørelse.

Fischers formue er opgjort til cirka 12 millioner kroner, og hans tidligere kone, to nevøer og det amerikanske skattevæsen har gjort krav på pengene. Men der kom også et krav fra hans tidligere kæreste, Jinky Young, som siger, at Fischer er far til hendes barn.

Bobby Fischer blev verdensberømt, da han i 1972 under den kolde krig slog den sovjetiske stormester Boris Spasskij i en dramatisk dyst i Reykjavik.

Fischer trak sig herefter væk fra offentlighedens søgelys og afgav i 1975 frivilligt sit verdensmesterskab. Han blev af mange betragtet som en særling, der mentalt var faret vild af at spille for meget skak.

Men under konflikten i 1990'erne i det tidligere Jugoslavien dukkede han pludselig op til en revanchematch mod Spasskij. Jugoslavien var underlagt internationale sanktioner, og han var til sin død eftersøgt af de amerikanske myndigheder.

Han blev anholdt i Japan i 2004, men året efter tildelte det islandske parlament ham statsborgerskab.

/ritzau/Reuters

Islands højesteret afgør, at den afdøde skakverdensmester skal graves op i Reykjavik for at få afgjort, om han er far til sin tidligere kærestes barn.

Offentliggjort Sidst opdateret