Skib med hundredvis bådflygtninge sender nødsignal
Fregat, et kystvagtskib og en militær helikopter er på vej mod skib med hundredvis af bådflygtninge.
Et fragtskib, som menes at have hundredvis af bådflygtninge om bord, udsendte tirsdag nødsignaler, rapporterer græsk tv.
To græske embedsmænd bekræfter, at nødsignaler er modtaget fra skibet Sky M, der sejler under moldovisk flag.
De har ikke oplyst yderligere detaljer om nødsignalerne.
Det statslige græske tv meldte tidligere om et passagerskib, der sendte nødsignaler på grund af bevæbnede mænd om bord. Det er uklart, hvorvidt der er tale om det samme skib.
En græsk fregat, et fartøj fra kystvagten og en militær helikopter er på vej mod stedet, siger græske embedsmænd.
- Vi har oplysninger om, at fartøjet har formodede bådflygtninge om bord. Skibet sejler ud for Korfu, siger en græsk embedsmand i Athen.
Den græske tv-station Skai oplyser, at der måske er helt op til 700 om bord på skibet, mens andre medier melder om 400 ombordværende.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned