Skibskollision i Nordsøen: Mindst tre døde

En omfattende redningsaktion er i gang ud for Hollands kyst, hvor redningsmandskab søger i det iskolde Nordsøen efter overlevende fra et fragtskib, der torsdag aften gik ned efter at være stødt sammen med et containerskib.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det skriver hollandske aviser.

Nyhedsbureauet AFP rapporterer, at tre søfolk er bekræftet døde ifølge den hollandske kystvagt. Associated Press mener derimod at vide, at dødstallet er fire, og desuden savnes syv besætningsmedlemmer fortsat.

En redningshelikopter flyver over vandet for at lede efter de nødstedte søfolk ved hjælp af særligt infrarødt udstyr, skriver De Telegraaf.

Også to flådefartøjer deltager i eftersøgningen.

De øvrige 13 af de i alt 24 besætningsmedlemmer på fragtskibet Baltic Ace er reddet i land, skriver avisen De Volkskrant.

Fire af dem blev bragt med helikopter til et hospital i Rotterdam, mens fem andre er fløjet til lufthavnen Rotterdam-Haag.

To personer er evakueret fra containerskibet Corvus J, som blev beskadiget ved kollisionen.

Årsagen til ulykken er endnu ikke kendt. Kystvagten oplyser, at vejrforholdene var relativt gode.

Det 148 meter lange og 7787 ton tunge Baltic Ace, der havde lasten fuld af biler, er med stor sandsynlighed gået ned, oplyste en talsmand for kystvagten tidligere på aftenen.

Skibet er ejet af det græske rederi Baltic Highway, skriver De Volkskrant.

/ritzau/