Sladrehanke belønnes med halvanden milliard

Fire tidligere ansatte i det britiske medicinalselskab Glaxosmithkline bliver særdeles holdne, efter at deres beviser har hjulpet de amerikanske myndigheder til at afsløre svindel med markedsføring.

Offentliggjort Sidst opdateret

De fire tidlige ansatte, Greg Thorpe, Blair Hamrick, Thomas Gerathy og Matthew Burke, står nu til at dele op mod 159 millioner pund - eller knap 1,5 milliarder kroner.

Gammel amerikansk lovgivning fra tiden omkring borgerkrigen giver nemlig whistleblowere adgang til en andel af de penge, som staten henter i svindelsager.

Det skriver The Telegraph.

De fire whistleblowere har i den grad også brug for pengene. Sagen mod deres tidligere arbejdsgiver har nemlig varet siden 2003, og den har haft store personlig konsekvenser.

Greg Thorpe, der arbejdede for Gloxosmithkline i 20 år frem til 2002, har været arbejdsløs siden sagen begyndte, og han fortæller, at han har en gæld på 700.000 dollar, mere end fire millioner koner.

- Hvis jeg på forhånd vidste, hvad der ville ske, efter jeg anmeldte sagen, er jeg ikke sikker på, at jeg ville gøre det igen, siger han til The Telegraph.

Blair Hamrick, der arbejdede som sælger hos Glaxosmithkline, fortæller, at han blandt andet har mistet sit hus som følge af sagen.

Glaxosmithkline, der er Storbritanniens største medicinalselskab, har indvilliget i at betale en bøde på tre milliarder dollar.

Selskabet har blandt andet indrømmet, at dets markedsføring af lægemidlerne Paxil og Wellburtin i USA har været vildledende i perioden 1998-2003.

Tidligere i år måtte A.P. Møller-Mærks amerikanske datterselskab betale 20,5 millioner kroner til en whistleblower, der havde meldt selskabet for at tage overpriser for ydelser til det amerikanske militær.

I alt kostede sagen 180 millioner kroner i bøde og tilbagebetaling.

/ritzau/