Sne får tag på Tjernobyl atomkraftværk til at kollapse
Et tag på atomkraftværket Tjernobyl i Ukraine er tirsdag kollapset på grund af vægten fra store mængder sne.
Der forlyder dog ingen meldinger om nogen tilskadekomne eller om øget risiko for radioaktiv stråling fra reaktoren, der eksploderede tilbage i 1986, oplyser de ukrainske nødberedskabs-myndigheder.
Man er dog i færd med at undersøge, om der kan være andre forklaringer på kollapset, og Frankrig tør ikke risikere noget. Således evakuerer franske byggefirmaer deres personale fra kraftværket.
- Den foreløbige årsag til kollapset var for meget sne på taget, siger en talsmand fra nødberedskabs-instansen.
Talsmanden tilføjer, at strålings-situationen er inden for normalen, og at ingen kom til skade ved tirsdagens ulykke.
Taget blev konstrueret efter en stor katastrofe på atomkraftværket i 1986, der regnes for at være den værste i atomkraftens historie.
Her eksploderede reaktor nummer fire, og da reaktoren ikke var omgivet af en indkapsling, sendte eksplosionen en sky af radioaktivt materiale ud i atmosfæren, som drev med vind og nedbør ud over dele af Europa, Skandinavien og helt til det østlige USA.
Store dele af Hviderusland, Rusland og Ukraine blev slemt forurenet, og 336.000 mennesker måtte evakueres og genhuses andre steder.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde