Selvom du har gidsler, automatrifler, raketstyr og såkaldte entringsstiger om bord på dit i forvejen kaprede skib, så behøver du tilsyneladende ikke frygte en dom for pirateri. I hvert fald ikke, hvis du bliver fanget af det danske krigsskib Esbern Snare.
To gange på én uge har Esbern Snare nu sat formodede pirater i land uden dom. Det vækker frustration på Christiansborg og ikke mindst hos de søfolk, som risikerer at blive taget som gidsler af de samme pirater, som Esbern Snare løslader.
- Det er grænsende til en falliterklæring. Nu kan de løsladte pirater jo skaffe sig et nyt skib og slå til igen, siger direktør Fritz Gantzhorn fra Søfartens Ledere, der er fagforening for blandt andre styrmænd, skibsførere og en række faggrupper inden for det maritime erhverv.
Somaliske pirater holder i øjeblikket 31 skibe og 700 besætningsmedlemmer som gidsler, heriblandt to danskere og fire filippinere fra det danske fragtskib Leopard. Ifølge Fritz Gantzhorn har problemet med pirater aldrig været større.
Også på Christiansborg skaber løsladelserne frustration. SF's forsvarsordfører, Holger K. Nielsen, mener, at situationen bør få politikerne til at overveje værdien af den danske indsats.
- Hvis vi ikke får nogle aftaler omkring de pirater, vi fanger, må vi overveje at indstille missionen, siger Holger K. Nielsen til Jyllands-Posten.
- SF har fuldstændig ret i, at de manglende muligheder for at retsforfølge pirater er frustrerende ud over alle grænser, siger Socialdemokraternes forsvarsordfører, John Dyrby Paulsen.
Han mener dog fortsat, at missionen giver mening, fordi Esbern Snare og tidligere Absalon har formået at forhindre flere angreb på handelsskibe.
Samme melding kommer fra De Radikales Niels Helveg Petersen.
Det koster skatteyderne ca. 10 millioner kroner om måneden at have Esbern Snare liggende i farvandet ud for Afrikas Horn.
/ritzau/
Seneste artikler
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker