Solcelleejer frustreres af frakoblede solceller på grund af for meget sol
På trods af ambitiøse nationale planer om grøn omstilling oplever Jens Husemann jævnligt, at hans solcelleanlæg i Aurach bliver frakoblet elnettet, hvis der er for meget sol. Foto: Christof Stache/Ritzau Scanpix
Det tyske elnet har for lav kapacitet, og det betyder, at flere solceller bliver koblet fra netværket. Det har Jens Husemann oplevet på førstehånd.
Ritzau RitzauDaniel Schlosser/ritzau/
OffentliggjortSidst opdateret
Det er de færreste, der vil klage over flere solskinstimer. Især hvis man ejer et solcelleanlæg.
Men for tyske Jens Husemann betyder for mange solstråler, at solcellerne på hans lille anlæg i det sydlige Tyskland bliver koblet fra elnettet.
- De er blevet koblet fra hver dag, har Jens Husemann fortalt AFP om den seneste periode med mange solskinsdage.
Hans solcelleanlæg ligger på taget af et logistikselskab i Aurach i Bayern. Derudover driver han også en energikonverteringsvirksomhed tæt på München.
Strømmen fra Jens Husemanns solceller bliver ført ud i elnettet af energioperatøren N-Ergie. Men operatøren har flere gang måttet lukke for tilførslen fra solcellerne på grund af for solrigt vejr.
Annonce
Problemet er en for lav kapacitet i elnettet. Det betyder, at der ikke er plads til den overskydende strøm, da det ville overbelaste netværket.
I år har det allerede resulteret i mere end 120 dage, hvor hans solceller er blevet koblet fra.
En særligt paradoksal situation i betragtning af, at Tyskland befinder sig i en energikrise, hvor netop problemer med energiforsyning er en stor faktor.
Europas største økonomi har ellers sat sig for en ambitiøs grøn omstilling i landet, hvor 80 procent af elektriciteten skal komme fra vedvarende energikilder i 2030.
Rusland har sidenhen skåret i gasforsyningen til Tyskland med 80 procent som følge af krigen i Ukraine. Og den grønne omstilling er hertil blevet endnu et offer for konflikten.
Det er særligt udbygningen af elnettet, der halter bagud i forhold til at kunne modtage mængden af energi fra vedvarende energikilder.
Det gør det særligt frustrerende for Jens Husemann. Hans solceller kan normalt forsyne 50 husstande årligt. Men de gentagne frakoblinger betyder, at de nok kun kommer til at forsyne halvdelen.
N-Ergie har haft 257 dage sidste år, hvor de måtte lukke for tilførslen af strøm fra solceller til dele af netværket.
- Vi oplever i øjeblikket en hidtil uset fremgang i solcelleteknologi, siger udviklingschefen i N-Ergie, Rainer Kleedörfer.
Selv om det umiddelbart er positivt, så bliver der skabt et flaskehalsproblem.
Annonce
Det skyldes, at det kun tager et par år at bestille et solcelleanlæg. Men det tager fem til ti år at opdatere den nødvendige infrastruktur, oplyser N-Ergie.
I 2020 var der 6,1 terawatt uudnyttede timer elektricitet fra vedvarende energikilder i Tyskland ifølge de nyeste tal.
Det kunne forsyne 2,4 millioner gennemsnitlige husstande med grøn strøm.
Den største udfordring ligger i langsomme godkendelsesprocessor og en mangel på specialiserede virksomheder. Det siger en talsmand fra Tysklands energistyrelse.
I Aurach har Jens Husemann desuden oplevet, at der er forsinkelser på betalingerne for den strøm, han leverer.
Han mangler allerede omkring 35.000 euro, svarende til cirka 260.000 kroner, for strøm produceret i år. Strøm, der vel at mærke aldrig er kommet ud til en stikkontakt.
/ritzau/AFP
Uudnyttet solenergi i tysk energikrise
* Tyskland etablerede 10 procent flere solceller i 2021, svarende til 5,5 gigawatt ny installeret solenergikapacitet.
* Solenergi udgør i dag cirka 10 procent af landets elforbrug.
* Det tyske elnetværk har for lav kapacitet til at rumme det maksimale potentiale af solenergien.
* Tyskland har en ambition om, at 80 procent af landets elektricitet skal komme fra vedvarende energikilder.
* Der var i 2020 6,1 terawatt uudnyttede timer elektricitet fra vedvarende energikilder, herunder solenergi.
* En gennemsnitlig tysk husstand på to personer anvender 2500 kilowatt timer strøm årligt.
* Rusland har skåret i gasforsyningen til Tyskland med 80 procent i kølvandet på krigen i Ukraine.
* Den tyske solenergisektor er dybt afhængig af at kunne importere materialer fra Kina.
* Bayern er den delstat, der producerer mest solenergi i Tyskland.
Seneste artikler
Samarbejdet er ophørt: Valsemøllen er ikke trygge ved Danish Agro
Kommunen stod ved døren: - Vi var skjult
Et mausoleum over dansk sukkerproduktion
Forfatteren bag Badehotellet og Krøniken er død - 78 år
Pless jubler: Lykkelig for, at hun fortsætter
Mest læste artikler
Nakskov Sukkerfabrik lukker
Sukkerdirektør svarer: Hvad nu med Nakskov og Nykøbing?
Klimaminister tager afstand fra gasrør til Lolland efter lukket fabrik
Hotel Falster bliver del af Dancenter-koncern
- Et godt tidspunkt