Adskillige hundrede demonstranter er under streng bevogtning samlet i den syriske by Deraa, oplyser en aktivist, mens demonstrationerne mod regimet er gået ind i det femte døgn.
- Omkring 1000 demonstranter er samlet i og omkring Omari-moskeen, hvor de råber slagord mod regimet samtidig med, at militær og sikkerhedsstyrker er talstærkt til stede, siger aktivisten i Deraa, 100 kilometer syd for Damaskus.
- Demonstranterne danner et menneskeskjold omkring moskéen for at forhindre sikkerhedsstyrkerne i at nærme sig den, tilføjer han.
En AFP-fotograf og videofotograf i Deraa siger, at de standsede i deres bil i den gamle by, hvor de fik bank af sikkerhedsstyrker, som fratog dem deres udstyr. Efter at være blevet bragt ind til afhøring har de modtaget en undskyldning fra myndighederne.
De har fortsat ikke fået deres udstyr tilbage. Fotografen siger, at soldater bemander alle kontrolposter i udkanten af byen, og de krydstjekker alle rejsendes identitetspapirer med en navneliste, som de har sammensat.
Deraa er en traditionel by, som er hjem for store klanfamilier. Siden fredag har den været ramme om en hidtil uset protest, der kræver afslutningen på den syriske magthaver, præsident Bashar Assads, regime.
Seks mennesker er blevet dræbt, da sikkerhedsstyrkerne slog ned mod demonstranterne. En af de omkomne er en 11-årig dreng, der døde af den tåregas, han indåndede mandag.
De syriske myndigheder har tirsdag anholdt den førende kampagneleder Loay Hussein, der støtter de sydlige demonstranter i deres krav om frihed og en ende på korruptionen, siger en syrisk menneskerettighedsorganisation.
EU fordømmer tirsdag i stærke vendinger et "uacceptabelt" hårdt nedslag mod fredelige demonstrationer i Syrien, som er endt med døde, sårede og vilkårlige anholdelser.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde