Somaliske pirater frigiver tyrkisk skib

Somaliske pirater har frigivet et tyrkisk fragtskib og dets 23 mands besætning efter at have modtaget løsepenge, oplyser en advokat for skibets ejere. Fragtskibet, Horizon-1, har været tilbageholdt af piraterne i tre måneder.

- Skibet er i øjeblikket ved at blive eksporteret af en fregat til en sikker zone. Derefter vil det sejle til den jordanske havneby Aqaba i Rødehavet, som var dets oprindelige bestemmelsessted, sagde Nilgun Yamaner mandag til tv-stationen NTV. De 23 besætningsmedlemmer vil fra Jordan blive fløjet hjem til Tyrkiet.

Advokaten afviser at sige, hvor meget rederiet har betalt i løsesum for at få skib og besætning fri. I begyndelsen af september krævede piraterne 20 millioner dollar - 102 mio. kr. - i løsesum.

Horizon-1, der ejes af Horizon Maritime and Trade i Istanbul, var på vej fra Saudi-Arabien til Jordan med en last af 33.000 kubikmeter sulfid. Fragtskibet blev kapret 8. juli.

 2009 ser ud til at sætte nye rekord i antallet af piratoverfald mod skibe. Allerede nu er der sket 294 piratoverfald - det er samme antal som hele sidste år.

Knap halvdelen af årets piratoverfald er sket i farvandet ud for Somalia, fremgår det af tal fra Det Internationale Maritime Bureau (IMB).

/ritzau/AFP

Tyrkisk fragtskib og dets besætning frigivet, efter at de somaliske pirater har fået en løsesum.

Offentliggjort Sidst opdateret