Det siger udenrigsminister Villy Søvndal (SF) samtidig med, at Det Muslimske Broderskab på grundlag af optællinger efter præsidentvalget siger, at dets kandidat, Mohamed Mursi, skal ud i en anden valgrunde.
Her skal han ifølge broderskabet møde Ahmed Shafiq, der var premierminister under den tidligere enerådige leder, Hosni Mubarak.
Den danske udenrigsminister hæfter sig ved, at egypterne for første gang frit har kunnet pege på deres foretrukne præsidentkandidat:
- Det er derfor med oprigtig glæde på det egyptiske folks vegne, at jeg har kunnet konstatere, at afviklingen af valget tilsyneladende er foregået under rolige forhold - og at masser af både egyptiske mænd og kvinder har givet deres mening til kende, siger han.
De to kandidater, der har fået flest stemmer i første valgrunde - efter alt at dømme altså Mursi og Shafiq - skal mødes i anden valgrunde den 16. og 17. juni.
De officielle resultater af første runde ventes offentliggjort tirsdag.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker