Søvndal: Minerydder gør et vigtigt arbejde

- Jeg har med stor sorg modtaget nyheden i dag om, at en minerydder for Folkekirkens Nødhjælp har mistet livet i forbindelse med sit arbejde i Libyen, siger udenrigsministeren.

- Jeg havde lejlighed til under mit besøg i Tripoli i foregående uge at møde Folkekirkens Nødhjælp og få et indtryk af den store og vigtige indsats som der gøres for at fjerne miner og ueksploderet ammunition efter konflikten, siger Villy Søvndal i en pressemeddelelse.

Udenrigsministeren fastslår, at der dels er et stor behov for mineryddernes arbejde, dels er arbejdet vigtigt for, at befolkningen kan vende hjem.

- Der er desværre et stort behov. Minerydning er en forudsætning for, at befolkningen i flere byer kan vende tilbage til genopbygningen af deres liv og deres land.

- Det er særligt smerteligt, når dem, som har viet deres liv til at redde andre, selv må betale den højeste pris. Mine tanker går til de efterladte - hans familie og venner, siger Villy Søvndal

/ritzau/

Udenrigsminister Villy Søvndal (SF) udtrykker sin medfølelse med den estiske minerydder fra Folkekirkens Nødhjælp, der mistede sit liv lørdag.

Offentliggjort Sidst opdateret