Spanien: Intet topmøde uden løsning om Gibraltar
Gibraltars flag side om side med det britiske Union Jack i det lille britiske territorium, som Spanien også gør krav på. Foto: Jon Nazca/Reuters
Jon Nazca/Reuters
Hvis spørgsmålet om Gibraltar ikke er afklaret inden søndag, kan det vælte brexit-topmødet, siger Spanien.
Et lille stykke britisk territorium i det sydligste Spanien har udviklet sig til en alvorlig knude forud for søndagens EU-topmøde om brexit.
Topmødet kan ende med at blive aflyst, hvis der ikke er enighed om Gibraltar, siger den spanske premierminister, Pedro Sanchez.
Han kræver garantier for, at Gibraltar - som Spanien gør krav på - ikke bliver omfattet af en kommende handelsaftale, uden at Spanien først har godkendt det.
- Hvis der ikke kommer en aftale (om Gibraltar), vil der med stor sandsynlighed ikke være et topmøde, siger Sanchez ifølge nyhedsbureauet AFP på en pressekonference i Cubas hovedstad, Havana, hvor han er på besøg.
Spanien har på forhånd truet med at afvise brexitaftalen, hvis landet ikke får stærkere garantier, når det gælder Gibraltars fremtid.
Regeringen i Madrid kræver, at alle aftaler, der vedrører det omstridte område, skal godkendes af Spanien.
Den spanske viceudenrigsminister med ansvar for EU, Marco Aguiriano, beskyldte torsdag Storbritannien for at have underløbet Spanien i forhandlingerne med EU.
Det skyldes en klausul i brexitaftalen, der sikrer, at Gibraltar i fremtiden vil høre under en handelsaftale med EU.
Fredag siger Aguiriano ifølge Financial Times, at der arbejdes på at finde et kompromis inden topmødet søndag.
Striden om det lille stykke land går flere hundrede år tilbage.
I 1713 afgav Spanien det seks kvadratkilometer store område Gibraltar til Storbritannien.
Siden da har der været stor uenighed om, hvilket land de godt 32.000 indbyggere tilhører.
Seneste artikler
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Sejr på jubilæumsdagen: - En del af NFC's historie
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker