Spansk lokomotivfører er udskrevet fra hospitalet
Lokomotivføreren fra onsdagens togulykke i Spanien er lørdag blevet udskrevet fra hospitalet og ført til en politistation.
Her skal han søndag stilles for en dommer.
Det bekræfter Spaniens indenrigsminister, Jorge Fernandez Diaz, over for nyhedsbureauet AFP.
Tidligere lørdag bekræftede indenrigsministeren, at den 52-årige togchauffør Francisco Garzon er varetægtsfængslet for uagtsomt manddrab.
- Der er rimelige grunde til at tro, at han kan have været ansvarlig for, hvad der er sket, Jorge Fernández Díaz.
Han blev fængslet allerede torsdag for forbrydelser i forbindelse med ulykken, uden at der dog blev sat ord på, hvad han blev tilbageholdt for.
Toget kørte angiveligt alt for stærkt ind i et sving, og det forårsagede ulykken.
Politiet nedjusterede fredag antallet af dræbte fra 80 til 78, og lokomotivføreren risikerer således at blive tiltalt for 78 tilfælde af uagtsomt manddrab.
95 personer, der blev kvæstet ved ulykken, er fortsat indlagt. 32 af dem meldes i en kritisk tilstand.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde