Spanske betjente dræber angriber med kniv
Et lig køres bort fra politistationen i Cornella nær Barcelona, efter at en person angreb betjente med en kniv. Angriberen blev dræbt. Foto: Lluis Gene/Ritzau Scanpix
Lluis Gene/Ritzau Scanpix
Betjente i Barcelona har skudt og dræbt en person, der er gået til angreb med en kniv.
En mand er mandag morgen gået til angreb på betjente på en politistation nær Barcelona med en kniv. Betjente trak deres våben og skød og dræbte gerningsmanden.
Det oplyser spansk politi på et pressemøde om hændelsen ifølge nyhedsbureauet Reuters.
Sagen behandles som et terrorangreb, oplyser politiet på pressemødet. Det skyldes blandt andet, at manden råbte "Allahu Akbar", der betyder "Allah er størst", da han trådte ind på politistationen.
Manden angreb betjentene klokken seks om morgenen ifølge politiet.
Der er ikke umiddelbart meldinger om tilskadekomne betjente.
Anonyme kilder i antiterror-styrkerne fortæller nyhedsbureauet AFP, at manden er en lokal 29-årig algerier. Politiet har angiveligt ransaget mandens hjem få hundrede meter fra politistationen.
Fredag var første årsdag i Barcelona for et angreb, hvor en bilist kørte gennem en folkemængde på La Rambla og dræbte en række mennesker.
Angrebet var det værste siden en togbombe i Madrid i 2004, hvor 191 blev dræbt og flere end 1800 såret.
Ifølge den indledende efterforskning er der ikke dukket nogen forbindelse op mellem mandagens gerningsmand og angrebet i Barcelona sidste år. Det fortæller en efterforsker til nyhedsbureauet AP.
Spanske efterretningstjenester er involveret i efterforskningen, oplyser de lokale efterforskere.
Regionen Catalonien, hvor Barcelona ligger, er ifølge den spanske tænketank Real Instituto Elcano, centrum for landets ekstremistiske, muslimske miljøer.
Islamisk Stat har tidligere opfordret tilhængere i Frankrig til at angribe betjente og soldater. De er ifølge Islamisk Stat legitime mål, fordi de repræsenterer den franske stat.
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker