Det store danske rejseselskab Star Tour lukker for alle rejser til Egypten resten af vintersæsonen. Det rammer 8000 rejsende, oplyser selskabet.
I forvejen er alle rejser frem til 24. februar aflyst, og charterselskaberne er i disse dage ved at trække kunderne hjem. Rejsestoppet til Egypten forlænges mindst to måneder.
- Der bliver nu tidligst igen gennemført charterrejser til det uroplagede land efter den 26. april. Det vil sige, når sommersæsonen starter, siger salgsdirektør Stig Elling.
Aflysningen af Egypten-rejserne rammer 8000 danske kunder. De får nu så vidt muligt tilbudt andre sydlige rejsemål med sol, primært de canariske øer og Cypern.
Til de rejsemål indsættes fire ekstra fly.
- Vi stiller kunderne frit. De får valget mellem et andet rejsemål, at udsætte deres rejse, eller at få pengene tilbage, siger salgsdirektøren.
Han indrømmer, at det kan blive svært at indfri alle ønsker, idet rejsende fra hele Europa nu forsøger at undgå Egypten og finde andre rejsemål.
- Vi får problemer med at skaffe hotelkapacitet. Der bliver ikke plads til alle på de planlagte tidspunkter, siger Stig Elling og tilføjer, at det specielt kan volde problemer i skolernes vinterferie i uge syv og otte.
Han opfordrer chartergæsterne, der har købt en Egypten-rejse, til ikke at kontakte Star Tour.
- Vi kontakter selv alle gæster fra torsdag morgen og holder ekstra åbent til klokken 21, siger Stig Elling.
Han mener, at det ikke er tilfredsstillende at holde kunderne som "gidsler" på grund af konflikten i Egypten. Det er bedre med klarhed nu.
Star Tour har rejser til Hurghada-kysten, Marsa Alam-kysten og til Sharm el Sheikh ved Rødehavet. Desuden arrangerer selskabet krydstogter på Nilen.
/ritzau/
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde