Starmer lover urokkelig støtte til Ukraine efter skænderi

Storbritanniens premierminister, Keir Starmer, var tidligere på ugen i USA for at mødes med Donald Trump. (Arkivfoto). Foto: Kevin Lamarque/Reuters

Keir Starmer har talt med både Zelenskyj og Trump, efter de to præsidenters ophedede møde i Det Hvide Hus.

Offentliggjort Sidst opdateret

Storbritanniens premierminister, Keir Starmer, lover "urokkelig støtte" til Ukraine, efter fredagens skænderi mellem Volodymyr Zelenskyj og Donald Trump i Det Hvide Hus.

Starmer har efter det ophedede pressemøde med Ukraines og USA's præsidenter haft samtaler med både Zelenskyj og Trump.

Det oplyser en talsperson for premierministerens kontor ifølge nyhedsbureauet AFP.

- Premierministeren har her til aften talt med både præsident Trump og præsident Zelenskyj.

- Han bevarer sin urokkelige støtte til Ukraine, og han gør alt, han kan for at finde en vej til en varig fred baseret på suverænitet og sikkerhed for Ukraine, lyder det fra talspersonen.

Det var meningen, at USA og Ukraine fredag skulle underskrive en fælles aftale om ukrainske mineraler, da Zelenskyj var i USA. Men parterne gik hver til sit uden en aftale.

Skænderiet mellem de to præsidenter og den amerikanske vicepræsident, J.D. Vance, foregik for rullende kameraer.

Trump hævdede under skænderiet, at Zelenskyj har "dårlige kort på hånden", men ønsker at kæmpe videre mod Rusland. USA's præsident sagde også, at han personligt søger en fredsløsning.

- Han (Zelenskyj, red.) leder efter noget and end mig. Han vil fortsætte og kæmpe, kæmpe, kæmpe, sagde Trump på det fælles pressemøde.

Skænderiet har medført en lang række reaktioner fra europæiske politikere.

Blandt andet skriver EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, på det sociale medie X, at Ukraine ikke er alene.

EU's udenrigschef, Kaja Kallas, mener, at skænderiet er et tydeligt tegn på, at Europa må træde yderligere i karakter.

- I dag (fredag, red.) stod det klart, at den frie verden har brug for en ny leder. Det er op til os, europæere, at påtage os denne udfordring, siger Kallas ifølge Reuters.

/ritzau/