En af de første afghanere, der har afgivet sin stemme i Kabul, er 27-årige Ramin. Han løfter sin finger, som er plettet af blæk, og proklamerer stolt:
- Jeg har stemt.
Ramin og omkring 20 andre dannede i de tidlige morgentimer en lille kø uden for Abdul Hadi Dawi gymnasiet, mens de ventede på, at valgstederne skulle åbne.
- Jeg er stolt af min finger. Dette er symbolet på en stor dag i Afghanistan, siger Ramin, som er sikkerhedsvagt.
- Jeg er ligeglad med Taliban og deres trusler. Hvem tror de, at de er? Vi har regering, politi, hær og infrastruktur, der kendetegner en fungerende stat. Taliban er bare snak, lyder det fra den unge afghaner.
I nærheden står 60-årige Omar, som siger, at han vil bruge sin stemme på at bringe ærligt lederskab til sit fattige, korrupte land.
- Jeg vil have en person, som er stærk, og som vil arbejde for at udvikle økonomien, bygge veje og skoler, gøre uddannelse til en prioritet og udslette korruption, siger Omar.
Den 44-årige kvinde Babi Haji står tålmodigt og venter uden for valglokalet. Hendes krop er indhyllet i et hvidt bomuldstørklæde.
- Jeg vil have, at mine børn får mad og er i sikkerhed. Det er derfor, at jeg er kommet for at vælge en præsident, som vil bringe os en sikker fremtid, siger hun.
I Kandahar, som er en af landets mest urolige provinser, trodser vælgerne også Talibans trusler om at ødelægge valget.
- Jeg stemmer for at skabe en god fremtid. Jeg har også taget mine kvindelige slægtninge med, fortæller 40-årige Mohammad Nisar og peger mod en bil med tre tilslørede kvinder.
I den østlige Nangahar-provins er 80-årige Abdul Aziz stolt af at kunne stemme for anden gang.
- Jeg er glad for at være i live og for at kunne stemme igen, siger den gamle afghaner.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker