Stor politiaktion i Paris efter skudangreb på avis
Det franske politi har mandag indsat vagter ved alle større medieredaktioner i Paris efter et skyderi på avisen Liberation, hvor en 27-årig fotograf blev livsfarligt såret af skud, da en ukendt mand trængte ind på bladets redaktion og åbnede ild.
Manden flygtede fra stedet efter skyderiet, der skete klokken 10.15 mandag formiddag, skriver det franske nyhedsbureau AFP.
- Han kom ind og affyrede to skud, hvorefter han stak af, siger Liberations chefredaktør, Fabrice Rousselot, til fransk tv.
En journalist på Liberation, Anastasia Vecrin, siger, at hun så en mand ligge hårdt såret på gulvet, da hun mødte på arbejde mandag morgen:
- Jeg var lige ankommet og ser en mand ligge på gulvet med hænderne presset mod maven. Der var blod overalt.
Gerningsmandens motiver er ukendte.
Fabrice Tassel fra den venstreorienterede avis' chefredaktion siger, at den sårede kæmper for sit liv.
I sidste uge truede en mand journalister på tv-stationen Bfmtv. Det er uklart, om de to episoder har nogen forbindelse.
Kort efter at politiet havde sendt folk ud til alle større medieredaktioner, blev der skudt uden for banken Societe Generales hovedkvarter i forretningskvarteret La Defense i det vestlige Paris. Ingen kom noget til ved skyderiet.
- Når man har en person, der kommer ind med et jagtgevær på avisredaktion i et demokrati, så er det meget, meget alvorligt - uanset hvilken mental tilstand denne person er i, siger Nicolas Demoran fra Liberations chefredaktion.
- Hvis aviser og andre medier skal til at være bunkere, så er der noget alvorligt galt i vores samfund, tilføjer han.
Liberations hovedredaktion nær Place de la Republique i det centrale Paris er blevet afspærret, og politiets eksperter er ved at foretage undersøgelser.
Den sårede fotograf er tilknyttet en af avisens sektioner.
Den franske indenrigsminister, Manuel Valls, siger, at myndighederne vil sætte alt ind på at anholde gerningsmanden.
- Dette individ er på flugt og udgør en virkelig fare. Vi vil gøre alt, hvad vi kan for at anholde ham, siger han.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde