Storbritannien advarer Frankrig i fiskeristrid: Vil gå rettens vej
Franske fiskerbåde ud for øen Jersey. Storbritannien og Frankrig har i flere måneder været stærkt uenige om fiskerirettigheder i Den Engelske Kanal. Foto: Sameer Al-Doumy/Ritzau Scanpix
Sameer Al-Doumy/Ritzau Scanpix
Storbritannien har givet Frankrig 48 timer til at trække fremsatte trusler om handelssanktioner tilbage.
Storbritannien advarede mandag om, at det vil svare igen, hvis Frankrig ikke trækker "urimelige trusler" om handelssanktioner tilbage i en stadigt mere ophedet strid om fiskerettigheder efter brexit.
Præsident Emmanuel Macron sagde søndag, at briterne må give indrømmelser i striden. I modsat fald vil Frankrig svare igen med handelssanktioner.
- Bolden er på Storbritanniens banehalvdel, sagde den franske præsident.
Men den britiske udenrigsminister, Liz Truss, siger mandag til Sky News, at "vi vil bruge de mekanismer, som er i vor handelsaftale med EU", hvis Macron fastholder sin kurs.
- Franskmændene har fremsat fuldstændigt urimelige trusler- både over for øerne i Den Engelske Kanal og over for vores fiskeindustri. Det er nødvendigt, at de trækker disse trusler tilbage, siger hun.
- Hvis nogen opfører sig uretfærdigt i en handelsstrid, så har man ret til at handle mod dem og søge kompensation.
- Og det er det, som vi vil gøre, hvis franskmændene ikke bakker, siger Truss.
Storbritannien har givet Frankrig 48 timer til at trække fremsatte trusler tilbage.
Truss siger, at hun vil gå rettens vej de kommende dage, hvis de fremsatte trusler opretholdes.
Frankrig har blandt andet truet med at lukke sine havne for britiske fiskere fra og med tirsdag, samtidig med at toldsinstrumenter vil blive strammet op.
De to store lande har i flere måneder været stærkt uenige om fiskerirettigheder i Den Engelske Kanal, hvor der er strid om franske fiskeres licenser efter brexitaftalen.
I centrum af den diplomatiske strid står fiskekutteres gensidige adgang til fisk og skaldyr.
Efter at Storbritannien forlod EU i januar i år, blev der indført et nyt regelsæt på fiskeriområdet. EU-skibe skal have licens for at fiske i britisk farvand - og omvendt.
Den franske regering mener, at mange både - og især de franske - har fået et uretmæssigt nej til en ny britisk fiskelicens, især ved kanaløen Jersey.
Seneste artikler
Uligheden bør på dagsordenen
Henstilling fra politiet hjalp ikke: Truede kvinde to gange
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker