Nu truer oversvømmelser den australske storby Brisbane efter mange ugers styrtregn.
Beboerne er i gang med at anbringe sandsække omkring deres hjem for at holde vandet ude.
Politiet advarer folk i mindre byer og landsbyer om at holde sig klar til at blive evakueret.
Meteorologerne siger, at mere kraftig regn kan ventes resten af ugen.
Oversvømmelserne, der rammer delstaten Queensland i det nordøstlige Australien, er de værste i mere end 50 år. De har ramt områder, der fylder lige så meget som Tyskland og Frankrig tilsammen.
Byerne Kilcoy og Toogookawah er afskåret af vandet fra de oversvømmede floder, og en række andre lokalsamfund er også i fare.
- Der er for øjeblikket en stor indlandssø, siger Graeme Lehman, der er borgmester i en af de ramte byer uden for Brisbane.
Politiet opfordrer bilister til så vidt muligt at holde sig væk fra vejene, da de hele tiden er i fare for med øjebliks varsel at bliver oversvømmet.
- Folk er nødt til at tænke over, hvordan de vil tage af sted, og hvis du ikke behøver at rejse, så hold dig væk fra vejene, siger en lokal politichef.
Det heftige uvejr meldte sin ankomst i sidste måned, og myndighederne skønner, at det økonomiske tab for Australien er knap 35 milliarder kroner. Det er især Queenslands vigtige kulindustri, der er ramt.
Der bor to millioner indbyggere i Brisbane.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde