En tropisk storm, Rick, der befinder sig i Stillehavet ud for Mexicos kyst, er blevet opgraderet til en orkan, oplyser meteorologiske myndigheder i USA.
USA's nationale orkanvarslingscenter meddelte fredag, at Rick havde vindhastigheder på 120 km i timen, hvilket svarer til en orkan af kategori et. Ifølge centret vil Rick i begyndelsen af næste uge have udviklet sig til en kategori fire orkan. En sådan har vindhastigheder på mellem 210 og 249 km i timen og kan forårsage "betydelige ødelæggelser".
Rick befinder sig i Stillehavet syd-sydøst for den mexicanske ferieby Acapulco og arbejder sig vest-nordvest med en fart af 15 km i timen, oplyser det amerikanske orkanvarslingscenter. Den ventes at ville nå frem til det sydlige Mexico på onsdag.
I september ramte orkanen Jimena den mexicanske Baja California-halvø. Denne orkan kostede en person livet, samtidig med at den forårsagede omfattende materielle ødelæggelser og oversvømmelser.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker