Støtte til palæstinensere i Gazakrigen sætter skub i salg af tørklæder

En demonstrant bærer et keffiyeh ved en protest uden for Den Internationale Domstol (ICJ) på dagen for en afgørelse om Sydafrikas anmodning om at beordre et stop for Israels Rafah-offensiv i Gaza. (Arkivfoto). Foto: Johanna Geron/Reuters

Den seneste tid har der været stor stigning i efterspørgslen efter det såkaldte keffiyeh. Boomet skyldes et ønske om at vise solidaritet med palæstinenserne.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det karakteristisk ternede tørklæde kaldet "keffiyeh" er i løbet af det sidste århundrede blevet kendt som et symbol på palæstinensisk nationalisme.

Tørklædet bæres blandt andet ved propalæstinensiske demonstrationer og omtales ofte som palæstinensernes uofficielle flag.

Den seneste tid har der været en stor stigning i efterspørgslen efter det traditionelle tørklæde mange steder i verden.

Det skriver The Guardian og det amerikanske medie National Public Radio (NPR).

Ifølge The Guardian skyldes boomet et ønske om at vise solidaritet med palæstinenserne.

Indtil for nylig kæmpede den eneste tilbageværende palæstinensiske keffiyeh-fabrik, Hirbawi, for at holde sig i live.

Der var konkurrence fra billige kinesiske kopier.

I 1995 blev Hirbawi-fabrikken i byen Hebron på Vestbredden tvunget til at lukke i fem år. Ingen ville købe tørklæder.

I 2010 havde fabrikken kun én medarbejder ud over de tre familiemedlemmer, der stod ved roret.

Nu er der omkring 20 ansatte, siger Nael Alqassis, en talsmand for Hirbawi, til The Guardian.

Det er de tre Hirbawi-brødre, Izzat, Abdullah og Jouda, som ejer og driver fabrikken. Deres far, Hajj Yasser, grundlagde den i 1961.

I de sidste par måneder har brødrene mærket en enorm stigning i efterspørgslen.

I de første par uger af den israelske offensiv i Gaza solgte virksomheden 20.000 tørklæder. Det er det normale salg på en vinter.

Et restlager på 5000 tørklæder blev udsolgt inden for 12 timer. Sådan fortsætter det.

Palæstinensiske Hajj Yasser Hirbawi, som ses på billedet, grundlagde Harbawa-fabrikken. Fabrikken ejes og drives nu af hans tre sønner. (Arkivfoto). Foto: Hazem Bader/Ritzau Scanpix

- Normalt har vi rester, men nu har vi ikke et eneste på lager, siger en af brødrene til NPR.

Traditionelt er keffiyeher enten sorte og hvide eller røde og hvide.

Nu tilbyder fabrikken 50 forskellige designs, hvoraf mange er inspireret af forskellige palæstinensiske områder.

Eksempelvis har Gaza-keffiyehen stærke lyserøde og røde farver, fordi indbyggerne i Gaza bruger en masse chili i deres mad, forklarer Alqassis til The Guardian.

Han kalder succesen for "bittersød".

- Vi er meget følelsesladede. Det gør ondt på os at føle, at vi tjener ekstra penge på grund af krigen. Vores mål er ikke bare at tjene penge. Det handler mere om at bevare dette nationale symbol.

Da Katie Della Terzas begyndte at få voldsomme billeder og videoer af Israels offensiv i Gaza på Instagram, besluttede hun sig for at finde en måde at vise sin støtte til palæstinenserne.

Palæstinensiske kvinder syer sorte og hvide keffiyeher med stof fra Hirbawi-fabrikken fra Vestbredden. (Arkivfoto). Foto: Hazem Bader/Ritzau Scanpix

Her stødte den 34-årige amerikaner på Hirbawis Instagram-profil.

En måned efter, at hun havde trykket på købsknappen, dukkede et hvidt tørklæde med grønt zigzag-broderi op ved hendes dør.

- Jeg har ikke en stor platform eller noget i den stil. Men jeg prøver at gøre alt, hvad jeg kan. Det er at poste på de sociale medier og bære keffiyeh, siger hun til NPR.

Yassir Arafat, den afdøde formand for Den Palæstinensiske Befrielsesorganisation, blev sjældent set uden keffiyeh - mange af dem lavet på Hirbawi.

Den familieejede virksomhed har i dag næsten 300.000 følgere på Instagram.

Mange af dem har, ligesom Della Terza, købt keffiyeher fra fabrikken for at vise støtte til palæstinenserne.

/ritzau/

Historien om keffiyeh

* Ordet keffiyeh henviser til den irakiske by Kufa, hvor nogle mener, tørklædet stammer fra.

* Det blev første gang et politisk symbol under det arabiske oprør mod den britiske kolonimagt i det gamle Palæstinamandat fra 1936 til 1939. Tørklædet bruges i dag i lande over hele Mellemøsten.

* Tørklædet er typisk lavet af bomuld og prydet med karakteristiske vævede mønstre. Stingene symboliserer kulturelle kendetegn som oliventræer og fiskenet.

* I 1960'erne blev det forbundet med palæstinensisk nationalisme, især fordi ledere som Yasser Arafat tog det til sig. I denne periode repræsenterede det solidaritet og modstand mod den israelske besættelse.

* Historien blandt mange palæstinensere er, at Yasser Arafat, formand for Den Palæstinensiske Befrielsesorganisation, foldede sin keffiyeh på en måde, der lignede det historiske kort over Palæstina. Arafat døde i 2004 og blev 75 år.

Kilder: Politiken og NPR.

/ritzau/

Yassir Arafat, der var formand for Den Palæstinensiske Befrielsesorganisation (PLO), blev sjældent set uden det karakteristiske tørklæde på hovedet. (Arkivfoto). Foto: Fayez Nureldine/Ritzau Scanpix
Traditionelt er keffiyeher enten sorte og hvide eller røde og hvide. Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
Den seneste tid har der været en stor stigning i efterspørgslen efter det traditionelle tørklæde mange steder i verden. Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu