Straffen til Breivik

* Retssagen skal afgøre, hvilken straf han skal have. Her er det afgørende, om domstolen mener, at han var tilregnelig eller utilregnelig.

* En mentalundersøgelse af ham sagde tirsdag, at han var tilregnelig, da han myrdede de 77 mennesker. I december i fjor sagde en anden undersøgelse, at han var utilregnelig.

* Afgør domstolen, at Breivik var utilregnelig, kan han dømmes til psykiatrisk behandling. Her er det så lægerne, der bestemmer, hvornår - eller om - han er rask nok til at komme ud i friheden.

* Afgør domstolen, at han er tilregnelig, kan han få en fængselsstraf på op til 21 år. Avisen Verdens Gang citerer norske juridiske eksperter for at sige, at dommerne muligvis vil tage en anden og mere sjælden strafmulighed i brug, nemlig en forvaringsdom.

* Der er ingen overgrænse for sådan en dom i Norge, og det kan betyde, at en forvaringsdom reelt er frihedsberøvelse resten af livet.

Dommen kan tages i brug, hvis det vurderes, at der er risiko for, at Breivik vil gentage sine handlinger.

/ritzau/

* Der er ingen tvivl om, at Anders Behring Breivik begik den store forbrydelse i Oslo og på øen Utøya den 22. juli i fjor. Han erkender selv massemordet. Men han erkender ikke nogen skyld.

Offentliggjort Sidst opdateret