* Der bor 25,9 millioner mennesker i Nordkorea. 10,7 millioner af dem estimeres at være underernærede. Det svarer til mere end 40 procent af befolkningen.
* Mange nordkoreanere lider af kronisk underernæring på grund af mangel på protein, fedt, vitaminer og mineraler.
* Det nordkoreanske landbrug vurderes at være ude af stand til at imødekomme fødevarebehovet i landet. Det skyldes blandt andet mangel på dyrkbare områder, mangel på adgang til moderne landbrugsudstyr og mangel på gødning.
* På grund af kronisk fejlernæring vurderes et ud af fem børn under fem år i Nordkorea at være hæmmede i deres vækst.
* Nordkoreas regering har et system, hvor der distribueres mad. Det vurderes dog, at systemet konsistent forsyner borgerne med fødevarerationer, der er lavere end regeringens daglige mål.
Kilde: FN's Fødevareprogram.
/ritzau/
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker