Sunnimuslimer dræbt ved moské i Irak

Ukendte gerningsmænd i en forbipasserende bil åbnede ild mod en gruppe sunnimuslimer, der tidligt søndag forlod en moské i byen Jurf al-Sakhr, omkring 50 kilometer syd for Iraks hovedstad, Bagdad.

Tre personer blev dræbt og en såret, oplyser politiet.

Angrebet fandt sted kort inden daggry, efter troende sunnimuslimer havde afsluttet et fælles måltid i forbindelsen med den hellige måned, ramadanen.

Andre steder i Bagdad-området kostede en række angreb yderligere seks personer livet. Tre blev dræbt af et bombeangreb mod en minibus i centrum af Bagdad. En af de dræbte var politimand.

En anden politimand og en civil blev dræbt af en vejsidebombe nær et stadion i den østlige del af hovedstaden. I det nordlige Bagdad eksploderede tre vejsidebomber og dræbte én person og sårede syv.

Yderligere 12 er såret i forbindelse med urolighederne, der typisk optrappes under ramadanen.

Foreløbig er over 100 personer dræbt i voldelige angreb i denne måned. Det skaber bekymring for sikkerhedssituationen samtidig med, at USA er begyndt at trække tusinder af soldater ud af landet.

/ritzau/AFP

Tre sunnimuslimer er dræbt af skud ved en moské i syd for Bagdad. Andre angreb har kostet yderligere seks personer livet.

Offentliggjort Sidst opdateret