Svensk fejl forhindrer Assange-anholdelse

Den efterlyste WikiLeaks-stifter, Julian Assange, har undsluppet en anholdelse i Storbritannien som følge af en procedurefejl af de svenske myndigheder. Det skriver den britiske avis The Times.

Fejlen skete, da svenskerne skulle udarbejde den internationale arrestordre over Assange, skriver i avisen. WikiLeaks-stifteren er mistænkt for blandt andet at have begået en voldtægt i Sverige tidligere i år.

Det britiske politiet var ellers parat til at anholde Assange i det sydøstlige England, hvor man havde opsporet ham.

- Det er en ukorrekt certificeret arrestordre, så vi kan ikke gribe til handling, siger en kilde inden for politiet til The Times.

Assanges britiske advokat, Mark Stephen, bekræfter, at landets myndigheder har kendt til hans tilholdsteder.

- Politiet ved, hvordan de skal fange ham, det samme gør den svenske anklager. Men ingen vil fortælle os, hvad der foregår, siger han.

Julian Assange har holdt sig skjult, siden WikiLeaks søndag påbegyndte sin frigivelse af 250.000 amerikanske dokumenter.

/ritzau/AFP

En procedurefejl af de svenske myndigheder er skyld i, at den efterlyste WikiLeaks-stifter ikke er anholdt.

Offentliggjort Sidst opdateret