Svensk politi løslader mistænkt i mordbrandsag
Over for det svenske nyhedsbureau TT siger anklager Helena Treiberg Claeson, at mordbranden tyder på at være et "udvidet selvmord". Foto: /ritzau/AP/Adam Ihse
/ritzau/AP/Adam Ihse
En mand, der blev anholdt i lørdags mistænkt for at stå bag mordbrand, er onsdag blevet løsladt.
Svensk politi har onsdag løsladt en 51-årig mand, der var mistænkt for at stå bag en mordbrand torsdag i Göteborg.
Det oplyser den svenske anklagemyndighed i en pressemeddelelse.
Fire personer - en mor og hendes tre børn - blev fundet døde.
Den døde kvinde var 33 år, mens de tre børn var i alderen to til otte år.
Den nu løsladte mand var gift med kvinden og far til børnene.
Politiet mente oprindeligt, at de fire omkomne blev udsat for dødelig vold, før branden brød ud. Men det er ikke længere tilfældet.
- Efter retsmedicinernes obduktion af kvinden står det klart, at hendes skader, som man oprindeligt troede var det, hun døde af, ikke var dødsårsagen, men at hun døde som følge af branden.
- Derudover er nogle af skaderne ifølge retsmedicinerne selvforskyldte, siger anklager Helena Treiberg Claeson i pressemeddelelsen.
Til det svenske nyhedsbureau TT siger hun, at mordbranden tyder på at være et "udvidet selvmord".
Det er blandt andet det faktum, der har ført til, at politiet ikke længere kan forsvare at holde fast på manden, de havde mistænkt.
- Undersøgelserne fortsætter for at bringe klarhed over, hvordan branden opstod.
- Men på nuværende tidspunkt er der ikke længere nogen beviser for, at den tidligere tilbageholdte mand er ansvarlig for sin kone og børns død, siger anklager Helena Treiberg Claeson i pressemeddelelsen.
Manden, der er blevet løsladt onsdag, blev anholdt i lørdags.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned