Sverige varsler strengere straffe for bilbrande
Hårdere straffe, mere politi og overvågningskameraer skal stoppe en bølge af bilbrande i Sverige.
Den svenske regering vil gøre det lettere at straffe personer, der sætter biler i brand, og skærpe straffen for hærværk, så den ligger på samme niveau som straffen for tyveri.
- For den enkelte er det lige så slemt at få sin bil stukket i brand som at få bilen stjålet. Spørgsmålet er, om det ikke er værre at få den sat i brand, siger den svenske justits- og migrationsminister, Morgan Johansson, på en pressekonference onsdag.
Regeringen vil også gøre det lettere at opsætte overvågningskameraer.
- Vi tror, at det kan have en forebyggende effekt. Men frem for alt bliver det lettere at efterforske kriminalitet, siger Johansson.
Han varsler en hurtig udredning af, hvad der kan gøres for at få dømt de mennesker, der brænder biler af.
Siden begyndelsen af juli er over 70 biler blevet antændt i Sverige, mange af dem i Malmø.
Tidligere på dagen sagde statsminister Stefan Löfven, at der vil komme flere politifolk i gaderne. Han udtrykte også sin medfølelse med de mennesker, der bor i de ramte områder.
- Selvfølgelig forstår jeg uroen, frustrationen og vreden, for det har vi alle grund til at føle, siger han.
Natten til onsdag kom der to meldinger om bilbrande i Malmø. I alt blev fire biler stukket i brand. Natten inden blev ikke færre end 13 biler antændt rundt om i byen.
Også andre svenske byer er ramt af hærværket. Natten til onsdag blev én bil antændt i Lund, mens omkring 20 biler blev ødelagt i Norrköping. I Linköping brændte tre biler i løbet af natten.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned