Sverigedemokraterna rider mediestorm af

Det indvandrerkritiske parti Sverigedemokraterna har i en måling offentliggjort i TV4 fået solid opbakning.

Offentliggjort Sidst opdateret

Målingen, foretaget af instituttet Novus, giver partiet 8,6 procent af stemmerne. Det er en fremgang på 2,1 procentpoint i forhold til en lignende måling i oktober.

Det er første gang, at partiet får så stor støtte i en Novus-måling, men tidligere i november gav en United Minds-måling i Aftonbladet partiet hele 11,2 procent af stemmerne.

Det var en fremgang på 1,3 procent i forhold til den forrige United Minds-måling.

Hvis der var valg i dag, ville stemmeandelen fra Novus-målingen give partiet 31 pladser i Riksdagen i Stockholm. I øjeblikket har partiet 20 mandater.

Efter United Minds-målingen har tingene ændrer sig noget hos Sverigedemokraterna, idet partiets økonomiordfører, Erik Almqvist, og partiets retspolitiske ordfører, Kent Elkeroth, er gået af.

De skulle have en politisk time-out, som det hed, efter at nogle ældre filmoptagelser af de to var blevet offentliggjort. Her kalder Almqvist en ung kvinde for "en luder" og taler nedsættende til en mand med indvandrerbaggrund.

Optagelserne viser også, at Ekeroth under nogle optøjer bevæbner sig med et jernrør.

Sagen har i de seneste uger betydet, at partiet har fået en hård medfart i de svenske medier, men målingen torsdag viser tilsyneladende, at det er noget, som vælgerne kan leve med.

Partiet vinder først og fremmest vælgere i Stockholmsområdet, og det er regeringspartiet Moderaternas vælgere, der skifter til Sverigedemokraterna.

Regeringspartiet, som også statsminister Fredrik Reinfeldt kommer fra, mister 2,3 procent point og ligger til 28,7 procent.

Regeringskoalitionen ligger i målingen til 41,4 procent. Den rødgrønne opposition har 49,1 procent.

/ritzau/