Sveriges centralbank sænker renten

Det skriver det svenske nyhedsbureau TT.

- Inflationspresset i svensk økonomi er lavt, og de økonomiske udsigter i Sverige er forværret som følge af udviklingen i omverdenen, skriver Riksbanken i en pressemeddelelse.

Riksbanken ændrede senest renten den 19. december. Her blev renten også sænket med 0,25 procentpoint.

Den europæiske Centralbank, ECB, fastholdte i begyndelsen af februar renten på rekordlave en procent. Det var dengang helt som ventet, at banken ville fastholde den lave rente.

Den lave rente i eurozonen smitter direkte af på den danske. Nationalbanken satte den 16. december sidste år renten ned fra 0,8 til 0,7 procent. I februar 1993 toppede den og lå på 13 procent.

Den store svenske bank Swedbank er positiv over renteændringen i Sverige.

- Jeg synes, at det er godt. Jeg er glad for, at banken har taget den beslutning, selv om de ikke havde signaleret det, siger Cecilia Hermansson, cheføkonom i Swedbank, til TT.

Hun mener, at renten bør sænkes yderligere.

- Det ville være det bedste med hensyn til, hvor meget vi ligger under målet, også fordi vi ikke har en særskilt ekspansiv finanspolitik, siger Cecilia Hermansson.

Med rentenedsættelsen fulgte den svenske centralbank op på en ændring i december, hvor banken vendte rundt oven på en række renteforhøjelser og sænkede renten.

- Riksbankens bedømmelse af udviklingen af økonomien ser ud til at have haltet lidt efter virkeligheden på det sidste, skriver seniorøkonom i Handelsbanken Rasmus Gudum-Sessingø og fortsætter:

- Banken er med dagens rentemeddelelse nu endelig mere på linje med vores renteforventninger. Vi ser dog om noget en risiko for, at centralbanken må på banen igen med en ny rentesænkning.

/ritzau/

Sveriges centralbank, Riksbanken, har torsdag sænket den styrende udlånsrente med 0,25 procentpoint til 1,50 procent.

Offentliggjort Sidst opdateret