Svindlede sig til lottomillioner: Nu kommer straffen
Forbrydelse betaler sig ikke. Den kliché må dunke inde i hovedet på en amerikansk mand, som tirsdag fik en hård dom for at have forsøgt at snyde sig til en stor lottogevinst.
Andy Ashkar er dømt til at tilbringe mellem otte og 25 år i fængsel for at være i besiddelse af en lottokupon, som blev stjålet fra hans forældres købmandsforretning i Syracuse i oktober 2006.
Det oplyser anklagemyndigheden i Onondaga County i staten New York til Huffington Post.
Den samme dommer, som i maj kendte Ashkar skyldig i have stjålet kuponen, forklarede den hårde dom med mandens "voldsomme grådighed".
Ifølge anklageren i sagen stjal Ashkar lottosedlen med en gevinst på 5 millioner dollar - eller cirka 28 millioner kroner - fra den virkelige vinder, Robert Miles.
Ashkars bror er tidligere blevet frikendt for en anklage om at have medvirket i forbrydelsen.
Lottoselskabet oplyser, at det er tæt på at klargøre, om vinderkuponen nu også tilhører Robert Miles.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde