Sydkorea vil undersøge årsag til forlis

Sydkoreas præsident, Lee Myung-bak, vil have undersøgt alle de mulige årsager til, at et sydkoreansk flådefartøj fredag forliste nær grænsen til Nordkorea i Det Gule Hav.

Lee Myung-bak holdt efterfølgende et krisemøde med landets regering.

- Alle muligheder skal overvejes i undersøgelsen af årsagerne til forliset, siger en talsmand for præsidenten.

104 personer var om bord på det sydkoreanske fartøj, da det sank. Sydkoreas regering oplyser, at mindst 58 personer er blevet reddet, men at 46 stadig savnes.

Skibet affyrrede kort forinden, det sank, et advarselsskud mod et uidentificeret objekt. Der var tidligere rapporter om, at der var tale om en ildkamp med et nordkoreansk skib. Men de rygter har de sydkoreanske myndigheder foreløbig benægtet.

/ritzau/Reuters

Alle de mulige årsager bag et sydkoreansk flådefartøjs forlis skal undersøges, siger landets præsident. Dermed er Nordkorea ikke udelukket som synderen.

Offentliggjort Sidst opdateret