Sydkoreas indenrigsminister går af efter undtagelsestilstand
Lee Sang-min forlader sin post som Sydkoreas indenrigsminister. Han er under efterforskning for sin rolle i indførslen af undtagelsestilstand tidligere på ugen. (Arkivfoto). Foto: Uncredited/Ritzau Scanpix
Indenrigsministeren i Sydkorea siger, at han ikke har levet op til sit ansvar over for befolkningen.
Sydkoreas indenrigsminister, Lee Sang-min, trækker sig fra sin post i kølvandet på undtagelsestilstanden tidligere på ugen.
Det skriver det koreanske medie JoongAng Ilbo ifølge nyhedsbureauet AFP.
Præsident Yoon Suk-yeol har søndag morgen modtaget opsigelsen.
Ifølge Lee Sang-min selv skyldes beslutningen en erkendelse af ikke at have levet op til sit ansvar over for befolkningen og præsidenten, skriver JoongAng Ilbo.
Både præsidenten og Lee Sang-min efterforskes af myndighederne, efter at præsidenten tirsdag erklærede undtagelsestilstand.
Han sagde da, at der var pro-nordkoreanske kræfter, der kæmpede imod hans og Sydkoreas interesser inden for landets grænser.
Meldingen udløste et kaos i landets parlament. Medlemmer måtte med magt holde soldater ude af parlamentet.
Efter få timer ophævede præsidenten undtagelsestilstanden.
Oppositionen har forsøgt at indlede en rigsretssag mod ham. Det lykkedes dog ikke at skaffe et flertal ved en afstemning lørdag.
Indenrigsministerens opsigelse kommer, efter at forsvarsministeren, Kim Yong-hyun, trak sig tidligere på ugen.
Også han efterforskes af myndighederne i Sydkorea.
Eksforsvarsministeren blev søndag anholdt af den sydkoreanske anklagemyndighed. Det står ikke klart, hvad der præcis ligger til grund for anholdelsen.
Der var i forvejen blevet udstedt et rejseforbud for ham.
Lee Sang-min, som forlader posten som indenrigsminister, har beskyldt eksforsvarsministeren for at være hjernen bag undtagelsestilstanden.
Det var ham, der foreslog det til præsident Yoon, har Lee Sang-min sagt.
Oppositionen har søndag sagt, at den vil forsøge igen at få indledt en rigsretssag mod præsidenten.
Der vil være en ny afstemning den 14. december, har oppositionsleder Lee Jae-myung sagt.
/ritzau/
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker