Syrere går på gaden i Damaskus for at få demokrati efter tyrannens fald
Det er første gang, efter at diktatoren Bashar al-Assad flygtede til Rusland den 8. december, at syrere har været på gaden for at demonstrere for demokrati. Foto: Louai Beshara/Ritzau Scanpix
Syrere demonstrerer i deres hovedstad med krav om, at Assad-diktaturet ikke bliver afløst af en religiøs stat med strenge regler. De vil have demokrati.
Ritzau RitzauFrank Jørgensen, Ritzau/ritzau/
OffentliggjortSidst opdateret
Lige så lang tid, som de fleste kan huske, har der været diktatur i Syrien.
En lang historie med kup og stærke mænd ved roret i den syriske hovedstad, Damaskus.
Syrien blev uafhængig af Frankrig i 1946, og der var en kort periode med en demokratisk valgt regering i 1947. Men præsident Shukri al-Kuwatli blev væltet ved et kup to år senere.
Nu er tiden kommet, hvor også Syrien skal smage et ægte demokrati.
Det mener i hvert fald de hundredvis af demonstranter, der har gennemført den første prodemokratiske demonstration i Damaskus, siden Bashar al-Assad flygtede til Rusland den 8. december.
Annonce
Bag ham raslede hans diktatur fra hinanden.
Det er den islamiske HTS-bevægelse, som har forbindelser til al-Qaeda, der har væltet Assad.
HTS regnes af flere vestlige lande for en terrororganisation.
Men gruppen har forsøgt at skabe ro ved at bruge en moderat retorik og love, at alle religiøse grupper og etniske minoriteter er sikre i Syrien.
HTS-leder Ahmad al-Sharaa har erklæret, at Syrien er for alle.
Bevægelsen har meddelt, at den sætter sig på magten med en overgangsledelse frem til den 1. marts.
Hvad der skal ske herefter, er usikkert, men demonstranterne på Ummayad-pladsen i Damaskus torsdag var ikke i tvivl.
Der var kvinder med i demonstrationen. Der var børn, mænd og ældre.
Og de råbte i samlet flok slagord som "Nej til religiøst styre" og "Vi ønsker demokrati, ikke en religiøs stat".
Demonstranterne frygter, at diktaturet afløses af et religiøst diktatur, der ikke vil have kvinder til at deltage aktivt i samfundet. Foto: Louai Beshara/Ritzau Scanpix
AFP var til stede og talte med flere af deltagerne.
Annonce
- Vi er her i en fredelig demonstration for at passe på det, som er opnået ved revolutionen, og som tillader os at samles her i dag i fuld frihed, siger den 48-årige Ayham Hamsho, som laver kunstige lemmer i et land, der har haft borgerkrig i 13 år.
- I over 50 år har vi lidt under tyrannisk styre, som har blokeret for partier og politisk aktivitet.
- I dag prøver vi at organisere os for at få en sekulær, civil og demokratisk stat, siger han og tilføjer, at det skal være en stat med frie valg.
Den flygtede diktator Assad havde magten fra år 2000 til søndag den 8. december.
Han fik magten ved sin fars død. Faderen, Hafez Assad, var diktator fra 1971 til år 2000.
Rundt omkring i demonstrationen var der også væbnede mænd fra HTS at se. Nogle af dem var maskerede.
Væbnede militsfolk fra HTS-bevægelsen, der førte an i oprøret mod Bashar Assad, var til stede under demonstrationen. En af dem blev mødt med slagord, da han sagde, at væbnet magt gav "revolutionen" succes. Foto: Louai Beshara/Ritzau Scanpix
En af dem sagde til demonstranterne, at "den syriske revolution fik succes på grund af væbnet magt".
Så begyndte demonstranterne at råbe "ned med militærstyret".
I demonstrationen var også den syriske skuespillerinde Raghda Khateb.
Hun taler kvindernes sag.
Annonce
- Syriske kvinder har konstant været på gaderne og spillet en stor rolle, når det gælder beskyttelse af demonstranter, pleje af tilskadekomne og i fængslerne, siger hun.
Hun betegner demonstrationen som "forebyggende" for at blokere forsøg på at etablere et strengt, konservativt styre.
- De mennesker, der demonstrerede mod det morderiske regime, er klar til at komme ud igen og til at styre, siger hun ifølge AFP.
Der var både mænd, kvinder og børn i demonstrationen på Ummayad-pladsen i Damaskus. Foto: Louai Beshara/Ritzau Scanpix
Der er kommet fokus på kvinders deltagelse i fremtidens Syrien, efter at Obaida Arnaout, talsmand for den nye administration, har sagt til libanesisk tv, at "kvinders repræsentation i ministerier eller parlament er for tidlig".
Han henviste til "biologiske" forhold og andre overvejelser.
Det er udtalelser, der har vakt kritik blandt en del syrere, herunder Majida Mudarres.
Hun er en 50-årig kvinde, der deltog i demokratidemonstrationen.
- Kvinder har en stor rolle i det politiske liv. Vi vil holde øje med enhver holdning mod kvinder, og vi accepterer det ikke, siger hun.
- Den tid, hvor vi tier, er forbi.
/ritzau/
Kvinders rolle i Syrien
* Syriens diktatur har ikke været så religiøst undertrykkende, som det ses i en række andre arabiske lande og i Iran og Afghanistan.
* Bashar Assads diktatur undertrykte alle, både mænd og kvinder, men der var kvinder ansat i det offentlige, også i ledende stillinger.
* Der var perioder, hvor mellem 20 og 30 procent af ministrene og medlemmerne af parlamentet var kvinder.
* Diktaturet blev formelt ledet af det sekulære Baath-parti. Det tog magten ved et kup i 1963. Partiet regnede undervisning for vigtig. I den arabiske verden er det syriske skolesystem blevet regnet for et af de bedste, og det overlevede stort set 13 års borgerkrig.
* Piger går i skole i Syrien, og der har været frygt for, at en ny religiøs ledelse vil stoppe undervisning af piger. Det afviser Nazir Mohammad al-Qadri, midlertidig undervisningsminister.
- Retten til undervisning er ikke begrænset til et specifikt køn. Der kan godt være flere piger end drenge i vore skoler, siger han.
Kilder: AFP og Reuters.
/ritzau/
"Nej til religiøst styre" og "Vi ønsker demokrati, ikke en religiøs stat" var nogle af slagordene under demonstrationen. Foto: Louai Beshara/Ritzau Scanpix
Seneste artikler
27-årig sigtet: Råbte og slog på ting i Nysted
Over en million pendlere kan få større fradrag fra juli
Tagarbejde endte i store skader på hus og nabohus
Tidligere byggematador Axel Juhl-Jørgensen er død - 94 år
Søger langs kysten efter 28-årig lollik: - Jeg oplever en stor tilslutning
Mest læste artikler
Birthe slog sig voldsomt - og hun er ikke alene: Nu reagerer Biltema
Blodet fossede ud efter fald ved Biltema: Så dukkede 'Pernille fra Væggerløse' op
Rækkehus i Stubbekøbing i brand
Fra drøm til virkelighed: Vejerboden åbner
Snart åbner lagersalg på Falster