Syriens hær dræber 63 demonstranter

Mindst 63 mennesker blev dræbt, da sikkerhedsstyrker fredag åbnede ild mod demonstranter flere steder i Syrien, siger rettighedsorganisationen Sawasiah.

53 prodemokratiske demonstranter blev dræbt i byen Hama, men også i hovedstaden Damaskus og Rastan kostede militærets indgreb menneskeliv.

Andre organisationer bringer også rapporter om militærets brutale fremfærd.

- Sikkerhedsstyrkerne skød først op i luften for at sprede demonstranterne, siger gruppen Syriske Menneskerettigheds-observatører, som tilføjer, at mange blev såret.

Oplysningerne er ikke bekræftet fra anden side.

Ifølge menneskeretsgrupper har militæret, siden demonstrationerne begyndte for snart tre måneder siden, dræbt flere end 1000 mennesker.

Tusindvis af syrere strømmede efter den traditionelle fredagsbøn ud på gader og stræder for at demonstrere og råbe slagord mod det syriske regime.

Aktivister siger, at der var 50.000 på gaderne i byen Hama - det største antal siden midten af marts, da demonstrationerne med krav om reformer begyndte i Syrien.

Iagttagere siger, at protesterne breder sig trods sikkerhedsstyrkernes fremfærd. Men analytikerne, som Reuters har talt med, siger også, at demonstrationerne ikke synes at have nået et omfang, der er i stand til at vælte regimet under præsident Bashar al-Assad.

/ritzau/Reuters

/ritzau/

Abstractundefined

/ritzau/

Mindst 63 mennesker meldes dræbt i Syrien, hvor soldater åbnede ild mod demonstranter.

Offentliggjort Sidst opdateret