Syriens opposition får våben fra udlandet

Oprørerne, der kæmper mod præsident Bashar al-Assads hær, har allerede modtaget lettere våben, kommunikationsudstyr og natovervågningsudstyr, siger kilderne, der er i Tunis for at deltage i mødet blandt Syriens Venner.

De fleste våben er smuglet ind i Syrien af eksilsyrere. Oprørerne forsøger også at få fat i våben, der kan sættes ind mod kampvogne og fly, siger kilderne.

- Vi forsøger at få både defensive og offensive våben ind i Syrien. De kommer alle steder fra, også vestlige lande, siger en kilde, der ikke vil have sit navn frem.

Våbnene er i første omgang gået til Den Frie Syriske Hær, der består af deserterede soldater fra præsident Bashar al-Assads.

Eksilsyrere forsøger også at få pensionerede syriske generaler ind i Syrien for at bistå de deserterede soldater i deres kamp mod den syriske hær og sikkerhedsstyrker, siger kilderne.

/ritzau/Reutes

Lande i Vesten og andre lande vender det blinde øje til, at syrere i eksil køber våben til oprørere inde i Syrien. Det siger syriske oppositionskilder fredag.

Offentliggjort Sidst opdateret