Syriske kurdere vil have selvstyre
Kurdere i det nordøstlige Syrien har dannet en midlertidig autonomiregering.
Det siger de syriske kurdere i en erklæring.
Ifølge oplysningerne sker det, efter at væbnede syriske kurdere i de seneste uger har gjort fremskridt på slagmarken i den syriske borgerkrig, hvor de har vundet territorium på bekostning af militante islamister.
Forud for meddelelsen var der forhandlinger om sagen i den overvejende kurdiske by Qamishli, skriver det franske nyhedsbureau AFP.
I juli meddelte kurdiske ledere i Syrien, at de havde planer om at etablere en midlertidig kurdisk regering.
I erklæringen hedder det, at den kurdiske region i Syrien opdeles i tre områder, der hver især har sin egen forsamling.
Samtidig etableres der en regional forsamling.
De syriske kurdere har i mange år været undertrykt af centralstyret i Damaskus. Både af den nuværende præsident, Bashar a-Assad, og af præsidentens forgænger, hans egen far.
Mandag skrev nyhedsbureauet Reuters, at de syriske kurderne har set borgerkrigen som en mulighed for at få et autonomi på samme måde, som kurderne i nabolandet Irak har fået det.
Reuters skriver også, at kurdernes fremskridt på slagmarken har skabt utryghed og bekymring flere steder, både lokalt, regionalt og globalt, da der er kurdere i mange lande i området.
Andre kilder siger også, at militante syriske kurdere har været allieret i borgerkrigen med Assads styrker mod islamisterne, hvilket de syriske kurdere afviser.
Kurderne, der ikke er arabere, udgør omkring 25 millioner mennesker, som lever i blandt andet Syrien, Irak, Iran og Tyrkiet. De beskrives ofte som den største etniske gruppe, der ikke har et land.
Omkring 15 procent af de anslået 22 millioner indbyggere i Syrien er kurdere.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Indsatsleder om dramatisk nat: Usædvanligt travlt
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker