Syriske oprørere retter nu øjnene mod det ultimative mål
Oprørsstyrker indtog lørdag den centrale syriske by Homs. Foto: Mahmoud Hasano/Reuters
Præsident Bashar al-Assad vurderes snart at være fortid i Syrien, hvor oprørere har sat kurs mod hovedstaden.
De syriske oprørsstyrker er efter flere fremadstormende dage klar til at rette fokus mod et af deres ultimative mål i Syrien.
Det fortæller oprørsleder og talsperson Hassan Abdul Ghany søndag morgen lokal tid ifølge det amerikanske medie CNN.
Det er den syriske hovedstad, Damaskus, der nu er i oprørernes søgelys.
- Vi har befriet fire syriske byer på 24 timer: Deraa, Quneitra, Suwayda og Homs. Vi kommer til at fortsætte med befrielsen af provinser nær Damaskus, og vores øjne er rettet mod hovedstaden, Damaskus, siger han.
Oprørerne i Syrien har siden slutningen af november vundet kontrol over adskillige syriske byer - heriblandt Aleppo, Hama og Homs. Ofte har det været med kun begrænset modstand fra de syriske regeringsstyrker.
Oprørsbevægelsen er ledet af den den islamistiske gruppe Hayat Tahrir al-Sham (HTS). Gruppen har længe fungeret som en forlænget arm i Syrien for den militante organisation al-Qaeda, skriver nyhedsbureauet AP.
HTS betragtes som en terrorgruppe af blandt andet FN og USA.
Oprørernes hastige fremrykning betyder, at det formentlig kun er et spørgsmål om tid, før hovedstaden er indtaget, og præsident Bashar al-Assad er væltet.
Det skriver flere medier, der har talt med unavngivne embedsfolk.
Det amerikanske medie CBS News har talt med tre amerikanske embedsfolk, der alle siger, at Assad-styret ser ud til snart at være fortid.
En unavngiven amerikansk embedsmand siger til nyhedsbureauet Reuters, at præsident Assad ventes at blive væltet inden for fem til ti dage. En anden har en lignende vurdering og siger, at det bliver inden for den kommende uge.
Assad-styret har i årtier domineret syrisk politik.
Præsident Bashar al-Assad har været præsident for Syrien siden 2000, hvor hans far, Hafez al-Assad, som sad på magten fra 1971, døde.
/ritzau/
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker