Syv børn blandt dræbte efter en række luftangreb i Syrien
Både russiske og amerikanskledede styrker skal have ramt civile i luftangreb i syrisk Deir al-Zor-provins.
Mindst 39 civile har torsdag mistet livet i luftangreb i den syriske Deir al-Zor-provins.
Det oplyser overvågningsgruppen Det Syriske Observatorium for Menneskerettigheder (Sohr).
Observatoriet overvåger situationen i Syrien fra Storbritannien via et netværk af kilder og aktivister.
Det er ifølge gruppen både russiske styrker og styrker fra den amerikanskledede koalition, der står bag luftangrebene.
Her kæmper både russerne, der støtter Syriens præsident, Bashar al-Assad, og koalitionen mod Islamisk Stat.
De ramte adskillige dele af den østlige provins, blandt andet byen Mayadin, der er en af Islamisk Stats tilbageværende højborge i det krigshærgede land.
Blandt de dræbte er syv børn, rapporterer observatoriet.
Angrebene fandt sted, samtidig med at den syriske hær kæmpe for at drive Islamisk Stat ud af byen Deir al-Zor, der ligger i provinsen af samme navn.
Med hjælp fra russiske kampfly har militæret og dets allierede genvundet over halvdelen af byen fra den ekstremistiske gruppe.
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde