Taliban i Afghanistan siger, at militsens øverstkommanderende Mullah Omar har udpeget to nye ledere, der skal udfylde hullet efter anholdelsen af Mullah Abdul Ghani Baradar, der var militær leder.
Udnævnelsen af Abdul Qayuum Zakir og Mullah Akhtar Mohammad Mansoor "skal signalere, at én anholdelse ikke påvirker vores bevægelse", siger en højtstående Talibanleder ifølge den britiske tv-station BBC.
Baradar, Talibans næstkommanderende, blev anholdt i Karachi i Pakistan i februar som gevinsten af et stykke efterretningsarbejde, der omfattede både amerikanske og pakistanske agenter.
På det seneste har en række medier rapporteret, at Baradar støtter samtaler, der tilstræber en slags fredsproces i Afghanistan, og at han har haft møder med FN-repræsentanter. Taliban benægter dog disse påstande.
Zakir, der tidligere har været fængslet på USA's Guantánamo-base på Cuba, menes at være omkring 30 år gammel. Han er angiveligt meget populær blandt den yngre generation af Taliban-krigere.
Han sad fængslet på Guantanamo indtil 2007 og blev derefter deporteret til Afghanistan. I 2008 blev han sat på fri fod. Kort tid efter løsladelsen var han tilbage blandt sine Taliban-fæller og er klatret hurtigt op blandt gruppens topledere.
Zakir ses som en kommandør i felten. Mullah Mansoor opfattes i højere grad som en leder, der arbejder mest i kulissen.
Begge nye ledere ses som særdeles vigtige for Taliban-oprørernes kamp mod de USA-ledede FN-sikkerhedsstyrker, der forsøger at nedkæmpe oprørerne.
Mullah Baradar er ifølge den amerikanske regering den mest fremtrædende Taliban-person, som USA har fanget, siden landet invaderede Afghanistan kort tid efter d. 11. september 2001.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker