Tåregas udløser panik og død under etiopisk festival
Oromo-folket var i gang med at fejre afslutningen på regntiden syd for Addis Abeba, da kaos breder sig.
Adskillige er døde under en højtidelighed syd for Etiopiens hovedstad, Addis Abeba, oplyser regeringen.
Ifølge oppositionsgrupper er mindst 50 omkommet under panik, da politiet affyrer tåregas mod mange tusinde mennesker. De var mødt op for at markere afslutningen på regntiden.
- Som et resultat af kaos gik liv tabt, og adskillige af de sårede er bragt til hospitalet, hedder det i en erklæring fra regeringen.
En fotograf fra nyhedsbureauet AFP siger, at mange ved højtideligheden krydsede arme over deres hoveder. Det er Oromo-folkets udtryk for protest over for regeringen.
Herefter tog begivenhederne fart. Mange deltagere begyndte at kaste med sten og flasker mod politifolk.
Politiet svarede igen ved at bruge stave. På et tidspunkt blev der affyret tåregas og varselsskud. Det udløste panik blandt de mange deltagere.
Fotografen siger, at han ved selvsyn så mellem 15 og 20 personer, der lå livløse og tilsyneladende døde. Herefter fik han ordre af politiet til at forsvinde.
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde