Tårnhøj inflation får tusinder af ungarere til at protestere
Demonstranter bevæger sig over en bro, der går over floden Donau i Budapest. De kræver højere lønninger, på et tidspunkt hvor inflationen er tårnhøj. Foto: Peter Kohalmi/Ritzau Scanpix
Premierminister Viktor Orbán har svigtet landets lærere med for lave lønninger, mener demonstranter.
Tusinder af ungarere deltager søndag i protester imod regeringen.
Mange studerende og lærere er blandt de demonstrerende. De kræver blandt andet højere lønninger til lærere, og at regeringen sætter ind mod den tårnhøje inflation i landet.
Med sig under protesterne i Budapest, Ungarns hovedstad, bærer de skilte med budskaber som "Forsvind, Orbán" og "Uden lærere, ingen fremtid".
Protesterne finder sted, få timer efter at premierminister Viktor Orbán lovede økonomisk stabilitet og et loft over energiregningerne.
Fra demonstranter søndag lyder det, at Orbán og hans og regering har ladt lærerne i stikken ved at give dem sølle lønninger, på et tidspunkt hvor inflationen er uoverskuelig.
Når inflationen stiger, får forbrugerne mindre for de samme penge.
I Ungarn lå Inflationen i september på 20 procent og stiger stadig. Til sammenligning var inflationen i Danmark i september på ti procent - den højeste i 40 år.
- Jeg er her for mine børn. Der skal ske en ændring, siger Gyongyi Bereczky, et postbud som for første gang deltager i protesterne mod regeringen.
- Den her ukontrollerede inflation ... Vi kan ikke spare op længere. Vi kan simpelthen ikke få enderne til at mødes, når priserne stiger så meget.
Viktor Orbán blev i april genvalgt for fjerde gang i træk. Han sagde tidligere søndag, at næste år vil give udfordringer på grund af krigen i nabolandet Ukraine.
- En krig i øst og en økonomisk krise i Vesten.
- Der er en finansiel krise og en økonomisk nedtur i EU, sagde han.
Han tilføjede, at ingen familier vil stå alene midt i den svære periode.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker