Terrorsigtede i Norge afviser sigtelser

Begge de to terrorsigtede i Norge - en 31-årig og en 39-årig - afviser, at de har haft noget som helst med terrorplaner at gøre. Den 37-årige, som er fængslet i Tyskland, har foreløbig ikke været i kontakt med sin advokat.

Den 39-årige nordmand, som har en uighursk baggrund (kinesisk minoritet i Kina), afviser at have deltaget i planlægning af terrorhandlinger, siger hans forsvarer, Carl Konow Rieber-Mohn.

- Han stiller sig uforstående over for sigtelsen og benægter ethvert kendskab til terrorvirksomhed, siger advokaten, som fredag aften var til stede ved en afhøring af hans klient.

Ifølge Norges statslige radio indrømmer den 39-årige, at han har været i Pakistan, men han afviser enhver kontakt med al-Qaida, som det norske politis sikkerhedstjeneste (PST) mener, at han og de andre sigtede har forbindelse til.

Den 31-åriges forsvarer, Kjell T. Dahl, siger at hans klient nægter ethvert kendskab til sagen, og han betegner beviserne mod sin klient som tynde.

- Jeg har kendt ham i en periode, og jeg har aldrig kunnet forbinde ham med radikale handlinger, siger han og tilføjer, at hans klient er en helt moderne mand og ikke fremstår som nogen mullah.

En 37-årig kurdisk iraker er begæret udleveret fra Tyskland, hvor han blev anholdt torsdag.

- Han blev fremstillet for retten i Duisburg fredag morgen og sidder nu fængslet, oplyser Günter Wittig, som er chefanklager ved statsadvokaten i Frankfurt am Main.

Arvid Sjødin blev fredag formelt udnævnt som kurderens forsvarer. Han ved ikke, hvordan den 37-årige stiller sig i forhold til sigtelserne.

Det tyske nyhedsmagasin Der Spiegel har skrevet, at det var den 39 år gamle uighurer, som rekrutterede de to andre, og ifølge New York Times skal alle tre have sværget troskab mod Turkistans islamistparti (TIP), en uighurisk separatistgruppe med bånd til al-Qaida.

/ritzau/NTB

Den ene af de tre terrorsigtede i Norge blev fredag fængslet i Tyskland, mens de to andre fremstilles med krav om fængsling i Oslo lørdag og mandag.

Offentliggjort Sidst opdateret