Den flygtede tidligere thailandske premierminister Thaksin Shinawatra kommer til Cambodja i denne uge, oplyser den cambodjanske premierminister.
Thaksins besøg sker i hans nye egenskab af økonomisk rådgiver for den cambodjanske regering, og det ventes at forværre spændingerne mellem de to nabolande.
- Thaksin vil være i økonomi- og finansministeriet den 12. november for at give over 300 cambodjanske økonomiske eksperter en orientering, siger premierminister Hun Sen.
De nye spændinger begyndte, da Cambodja i onsdags udnævnte Thaksin til økonomisk rådgiver. Begge lande hjemkaldte deres respektive ambassadører, og Thailand advarede fredag om, at landet måske vil lukke grænsen.
- Hvis I vil lukke den, så luk den, siger Hun Sen og advarer om, at begge lande vil lide tab ved en forsegling af den fælles grænse.
Den velhavende Thaksin blev afsat fra posten som thailandsk regeringschef ved et kup i 2006. Han opholder sig i udlandet for at undgå en dom på to års fængsel for korruption.
Cambodjas regering fastslog forleden, at den ikke anerkender dommen, fordi den er "politisk motiveret". Derfor vil Thaksin ikke bliver udleveret, når han dukker op om få dage til mødet i den cambodjanske hovedstad, Phnom Penh.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde