Ti nobelpris-økonomer advarer: Brexit giver varig skade
Hvis briterne bekymrer sig om økonomi, skal de stemme for fortsat EU-medlemskab, siger nobelpristagere i brev.
Ti modtagere af Nobelprisen i økonomi advarer briterne om, at en stemme på EU-exit ved en folkeafstemning torsdag kan medføre varige skader på britisk økonomi.
Økonomerne skriver i et brev til avisen The Guardian, at et brud med unionen vil udløse "stor usikkerhed" om Storbritannien som handelsmagt.
Problemerne for nationaløkonomien vil vare i mange år.
- Vi mener, at Storbritannien fra et økonomisk perspektiv vil være bedst tjent med at blive i EU, skriver eksperterne i brevet til den britiske avis.
Et argument lyder, at britiske lønmodtagere og virksomheder har brug for uhindret adgang til EU's indre marked.
Et brexit (britisk exit, red.) vil medføre betydelig usikkerhed om handelsrelationen mellem Storbritannien og Europa - men også USA, Canada og Kina.
De ti prismodtagere kommer fra forskellige lande. Det er seks amerikanere, tre briter og en franskmand.
De slår i brevet fast, at nationaløkonomien klart taler for, at Storbritannien bør blive i EU.
Meningsmålinger peger på, at resultatet bliver meget tæt, når briterne torsdag stemmer.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned