Tidligere republikanere er i drøftelser om at starte nyt parti
Evan McMullin, en mormon fra delstaten Utah, stillede i 2016 op til præsidentvalget i USA som uafhængig kandidat. Nu overvejer han at danne et nyt, konservativt parti. (Arkivfoto) Foto: Rick Bowmer/Ritzau Scanpix
Rick Bowmer/Ritzau Scanpix
Folk, der har arbejdet for Reagan og Bush, overvejer at danne et nyt parti, der er fri for Trumps indflydelse.
Flere end 120 tidligere republikanske embedsmænd, ambassadører og strateger er i drøftelser om at danne et nyt udbryderparti.
Det sker, fordi de betragter Det Republikanske Parti som uvilligt til at stå op mod den tidligere præsident Donald Trump og hans forsøg på at underminere det amerikanske demokrati.
Under de indledende drøftelser deltager tidligere valgte republikanske politikere, tidligere embedsmænd i administrationerne under Ronald Reagan, George H.W. Bush, George W. Bush og Donald Trump samt tidligere republikanske ambassadører og strateger.
Det fortæller fire personer, som er involveret i drøftelserne.
Over 120 af dem holdt sidste fredag et Zoom-møde for at diskutere en plan for udbryderpartiet, hvis værdigrundlag er "principiel konservatisme". Herunder gælder overholdelse af forfatningen og retsstatsprincippet.
Planen er at stille op med kandidater i nogle valg, men også at støtte andre centrum-højre-kandidater i andre valg. Det er uanset, om det er republikanere, uafhængige eller demokrater, forklarer personerne tæt på drøftelserne.
Den konservative Evan McMullin, der har arbejdet for Republikanerne i Repræsentanternes Hus og stillede op som uafhængig præsidentkandidat i 2016, fortæller, at han var medvært for Zoom-mødet sidste fredag.
Ifølge ham var deltagerne hovedsageligt tidligere embedsmænd, som er bekymrede for Trumps greb om republikanerne og den kurs, han har lagt for Det Republikanske Parti de seneste fire år.
Tre andre personer bekræfter Zoom-mødet og drøftelserne om et nyt, konservativt udbryderparti. De ønsker at være anonyme.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde